Czym jest olej i jak rozwiązać problemy z zużyciem oleju? – Część 1

Czy wiesz, że zużycie oleju jest normalnym zjawiskiem w silniku Twojego pojazdu? Za każdym razem, gdy pojazd jest eksploatowany, część rozgrzanego oleju silnikowego w naturalny sposób „wyparuje” lub spali się w częściach silnika. Zdolność oleju do parowania poprzez gazy zależy od jego lotności. Im wyższa lotność, tym większe całkowite zużycie oleju. Zużycie oleju może również wynikać z wycieku z części silnika.

W dwóch częściach przeanalizujemy dla Ciebie znaczenie oleju i wpływ jego zużycia na wszystkie układy mechaniczne w Twoim pojeździe. Przyglądamy się konkretnemu przypadkowi związanemu z uszkodzoną skrzynią rozdzielczą dla BMW, które zostało przywiezione do warsztatu. Jeśli sam masz taki problem – nie ignoruj go, tylko udaj się do specjalisty. Nie martw się koszty, w wielu przypadkach cena zależy od pojazdu jakim jeździsz, więc wpływ na koszt będą miały np. części Iveco.

Czemu służy olej w naszym samochodzie?

Olej silnikowy to krytyczny płyn, który służy Twojemu pojazdowi do wielu celów, w tym:

  • Smarowanie części silnika: Wszystkie ruchome części pojazdu są poddawane dużym obciążeniom spowodowanym ruchem i wysoką temperaturą. Olej pomaga chronić części przed uszkodzeniem w wyniku tarcia lub zatarcia podczas pracy.
  • Czyszczenie części silnika: olej utrzymuje części silnika w czystości, usuwając brud i zanieczyszczenia z krytycznych funkcji silnika.

Chłodzenie części silnika: olej stanowi barierę utrzymującą części w chłodzie podczas pracy.