Czym jest skrzynia rozdzielcza? Regularna konserwacja oleju – Część 2

Co to jest skrzynia rozdzielcza? Skrzynia rozdzielcza znajduje się obok skrzyni biegów pojazdu i jest odpowiedzialna za przesyłanie mocy do przedniego i tylnego wału napędowego, aby napęd na wszystkie koła działał w pojeździe. W zależności od pojazdu może być sterowany ręcznie lub elektronicznie.

Silniki i skrzynie biegów mają dość dużą pojemność oleju, zwykle rzędu pięciu lub sześciu litrów oleju. Oznacza to, że niektóre naturalne zużycie oleju zwykle nie stanowi dla nich problemu. Z drugiej strony dyferencjały i skrzynie rozdzielcze mają bardzo małą pojemność. Te części zwykle mają mniej niż jedną czwartą, a niektóre tak niskie, jak jedna litra.

Istnieją dwa powody, dla których skrzynia rozdzielcza ma mniejszą pojemność oleju – koszt i waga. Producenci starają się, aby pojazdy były jak najbardziej ekonomiczne dla właścicieli w czasie konserwacji i podają jedynie pobieżne zalecenia dotyczące serwisowania skrzyń biegów lub elementów układu napędowego. Dlatego budują części silnika o mniejszej pojemności oleju. Mniejsza pojemność oleju oznacza również niższą masę całkowitą pojazdu. Samochód to nie laptop, który uszkodzimy i wybierzemy się na skup apple, a później kupimy nowszy model. Dlatego musimy dbać o auto dwa razy bardziej. Dlatego nie ignoruj regularnej konserwacji oleju. 

W celu utrzymania niskich kosztów utrzymania, producenci zdecydowali się nie zmieniać wydajności. Dla profesjonalistów serwisowych samochody starzeją się, podczas gdy dealerzy obsługują prawie wyłącznie nowsze pojazdy. Technicy czasami nie zauważają niskiego poziomu płynu, ponieważ nie widzą żadnego wycieku. Prowadzi to do przypuszczenia, że ​​nadal musi być pełny. Skrzynie rozdzielcze muszą oddychać z powodu ciepła, które gromadzi się podczas pracy pojazdu. W istocie masz gorący olej, który powoli się gotuje przez lata pracy.

Morał tej historii jest taki. Zawsze upewnij się, że wykonujesz regularną konserwację oleju, a także zlecaj pracownikom serwisu kontrolę pojazdu pod kątem możliwych problemów ze zużyciem oleju niezwiązanych z wyciekami. Inwestowanie w ciągłą konserwację z czasem może zaoszczędzić sporo pieniędzy i ostatecznie zaoszczędzić niedogodności związane z poważnymi naprawami.